Фахівці радять звернути уваги на свої інтереси і об'єктивно оцінити можливості

Тисячі школярів вже найближчим часом зроблять один з найважливіших кроків у своєму житті – виберуть майбутню спеціальність. У той час як більшість підлітків можуть розраховувати на поради і підтримку батьків, дітям-сиротам часто доводиться найважливіші кроки в своєму житті здійснювати самостійно. Експертами розповіли, як правильно вибрати майбутню професію і чому власні інтереси важливіші, ніж поради родичів.

Варто орієнтуватися на стійкі інтереси

Вибираючи спеціальність, майбутній абітурієнт повинен визначити свої інтереси, здібності і особливості, розповідає психолог-діагност, науковий консультант проекту "Профорієнтатор Україна" Ярина Каплуненко. При цьому важливо, щоб інтереси були стійкими, тобто не змінилися з часом.

"Важливо, що більше захоплень у дитини: гуртків, інтересів, то більше буде можливостей для вибору. Багато дітей захоплюються однією сферою, важливо спробувати більше. Другий аспект – потрібно звернути увагу, ніж ви можете займатися з задоволенням. Ці напрямки, в яких можете займатися з задоволеннями, можна застосовувати в професійній діяльності. І останнє – потрібно звернути увагу, в якій сфері вам легше долати труднощі", – каже психолог-діагност.

HR-фахівець Вікторія Сидорова пояснює, визначити майбутню сферу діяльності можна, розібравшись у своїх особливостях і здібностях. Наприклад, інтровертам варто звернути увагу на вивчення точних наук, а тим, хто з дитинства відрізнявся комунікабельністю, – на роботу з людьми.

"Це бухгалтерський напрямок, фінанси, IT-сфера, там важлива логічність мислення. Це повинні бути логіки-раціонали. Повинна бути скрупульозність, вміння помічати дрібні деталі. Націленість на дрібні деталі, і ці деталі складати в картинку", – розповідає Вікторія.

Психолог Ярина Каплуненко вважає, при виборі своєї професії потрібно звертати увагу на поради педагогів, родичів, експертів, однак остаточне рішення потрібно робити виходячи зі своїх власних інтересів. У великих містах працюють центри, які допоможуть спробувати на собі певні сфери діяльність.

"Справа в тому, що можна визначити свої схильності за допомогою психологічного тестування. Іноді школярі дивуються результатами таких тестувань. Людина може вважати себе гуманітарієм, а насправді у нього відмінні технічні можливості", – впевнена Ярина.

Пройти тести і подумати про ризики: поради експертів

В сучасних умовах, коли практично всі сфери діяльності швидко розвиваються, фахівцям доводиться все життя вдосконалюватися в своїй професії, а це можливо тільки в тому випадку, якщо людина любить свою спеціальність. "Самореалізація людини – основна потреба, якщо людина не задоволена своєю професією, він не буде ефективним на цьому робочому місці", – пояснює психолог-діагност.

"Самореалізація людини – основна потреба, якщо людина не задоволена своєю професією, він не буде ефективним на цьому робочому місці", – пояснює психолог-діагност

HR-фахівець великої компанії Вікторія Сидорова:

"Є багато професійних тестів, які допомагають зорієнтуватися, в які ВНЗ і на які напрямки можна вчинити. В центрах зайнятості та Інтернеті – багато на профорієнтацію. Є кілька класичних варіантів: тест на профорієнтацію Холланда, визначення типу майбутньої професії за методикою Клімова, опитувальник професійних схильностей Йовайши.

Існує напрямок людина-людина (спілкування з людьми), людина-техніка (людину більше цікавить техніка, це майбутні інженери), людина-природа (аграрії, ветеринари). Якщо орієнтуєтеся на те, наскільки ця професія буде затребувана, я б порадила йти в IT-сферу. До нас зайшло багато іноземних компаній, IT-напрямок це ця година найперспективніший напрямок".

Директор департаменту зі зв'язків з громадськістю і зовнішніх комунікацій компанії "Укртелеком" Михайло Шуранов:

"Моя порада заснована на ризиках. Якщо вам подобається ризик, йдіть на ту спеціальність, про яку ви мрієте. Якщо вам подобається стабільність, йдіть на ту спеціальність, яка прогодує вас в перспективі, йдіть до ВНЗ, в який у вас є шанс вступити.

Люди по-різному приймають ризик. Для однієї людини ризик – нормальний стан, для іншої – некомфортний, в якому він неефективний. Якщо ви не готові йти на ризик, йдіть туди, де стабільно. А мрія, якщо що, ще вас наздожене".

Голова правління Першого українського міжнародного банку (ПУМБ) Сергій Черненко:

"Важливе питання, яке варто поставити собі перед тим, як влаштовуватися на роботу: "Хто ти, продавець або аналітик?". Цей поділ спрощений: один інтроверт, другий екстраверт.

Але це те, що характеризує. Продавець – схильний до ризику, аналітик – хоче піти від ризику. Ви повинні зрозуміти, хто ви, перш ніж вибирати собі місце роботи.

Для аналітика важливо IQ (розвинена інтелектуально), для продавця – EQ (він розвинений емоційно)".

Психолог-діагност, науковий консультант проекту "профорієнтатор Україна" Ярина Каплуненко:

"Школярі в першу чергу, вибираючи професію, повинні орієнтуватися на власні інтереси. Важливо визначити сферу своїх стійких інтересів. На другому місці стоять вже особливості. Для деяких професій необхідні певні якості, і потрібно віддавати собі звіт, чи є такі якості.

Крім того, є особистісні особливості – хтось спілкується легко з іншими людьми, а хтось більш ефективний, коли працює в індивідуальному режимі.

Точно також є ще об'єктивний аспект: чи затребувана професія на ринку, які можливості навчання. Але головне – орієнтуватися на свої інтереси".