Сєвєродонецький міський центр зайнятості співпрацює з незалежною, гуманітарною організацією «Норвезька Рада у справах біженців (NRC)». Робота провідних юристів цієї організації направлена на надання безкоштовної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам, націлена на реалізацію їх прав та покращення доступу до правосуддя, інформування усіх безробітних осіб про правові відносини на ринку праці та документований захист прав чоловіка.
23 лютого провідний юрист NRC Голтвяницький Максим був запрошений на семінар для зареєстрованих безробітних переселенців, він проінформував про зміни в законодавстві України щодо прав та свобод внутрішньо переміщених осіб та їх практичної реалізації, а саме: 13 січня 2016 року вступили в силу зміни до закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»:
1. Наявність у громадян України, іноземців або осіб без громадянства права на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання.
2. Держава гарантує створення умов не лише для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання, але й інтеграцію за новим місцем проживання в Україні в тому числі, спільно з міжнародними організаціями.
3. Для отримання довідки ВПО доказами, що підтверджують проживання особи на території, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, можуть бути: трудова книжка, документи на майно, військовий квиток, залікова книжка, свідоцтво про освіту, медичні документи, фотографії, відеозаписи.
4. Немає потреби надавати до Міграційної служби інформацію про своє місце перебування, робити відмітки та повідомляти про своє відлучення з місця реєстрації.
5. Статус ВПО мають змогу отримувати іноземці та особи без громадянства.
6. Рішення про скасування довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
7. Внутрішньо переміщені особи зобов’язані повідомити про фактичне місце свого проживання протягом 10 днів з часу прибуття на нове місце проживання. Якщо ж особа повертається до попереднього місця проживання, вона зобов’язана повідомити структурний підрозділ соціального захисту за 3 дні до дня виїзду.
Тобто Держава сприяє інтеграції ВПО за новим місцем проживання або їх добровільному поверненню до місця проживання, сприяє пошуку членів родини, з якими втрачений зв’язок, сприяє дії спрощеної форми звільнення з роботи для переміщених осіб, надає можливість оформлення субсидій та планує створення єдиного центру адміністративних послуг.
Знай свої права! Якщо стосовно вас порушується законодавство про працю, необхідно звернутися до територіальної інспекції з питань праці – тел. (06451) 7-37-49 (м. Лисичанськ вул. Малиновського, 1а). Правову консультацію вам нададуть провідний юрисконсульт Сєвєродонецького міського центру зайнятості Дубова Аліса – тел. (06452) 5-18-85; практичний юрист благодійного фонду «Схід СОС» Нєтіков Олександр - тел. (095) 374-82-05, (095) 374 82 50 (м. Сєвєродонецьк, віл Гагаріна, 78б); провідні юристи Центру правової допомоги Норвезької ради у справах біженців: Голтвяницький Максим, Берест Дмитро, Жирафський Євгеній - тел.(06452) 4-24-88, (066) 7736458, (098) 281-25-64 (м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна,16).