Давно минули часи, коли майже всі діти хотіли бути космонавтами, вчителями або лікарями. Сьогоднішня молодь самостійно може відшукати практично будь-яку інформацію, активно цікавиться сучасним світом, новими технологіями та знає про професії набагато більше.

Не останню роль у професійній орієнтації молоді виконує Державна служба зайнятості, адже саме її фахівці детально відстежують попит на ринку праці і можуть спрогнозувати, які спеціалісти будуть затребувані в конкретній місцевості завтра, через рік або у найближчому майбутньому. Щоб молоді люди не витрачали час на пошук власної професійної долі без розуміння конкретних перспектив, а впевнено йшли до своєї мети, фахівці Луганської обласної служби зайнятості щороку проводять для молоді «Марафон актуальних професій».

Весна 2019 року не стала винятком: цікаві зустрічі, фахові тести і консультації, корисні та насичені екскурсії організували для учнів шкіл та безробітної молоді, яка не має спеціальної освіти або володіє неконкурентоспроможною на ринку праці професією. Загалом протягом двох тижнів у марафоні взяли участь більше семи тисяч учасників!

Щоб обрати професію впевнено і свідомо, недостатньо прочитати про неї в енциклопедії або побачити на фотографії. Адже романтична на перший погляд спеціальність згодом може виявитись рутинною, а та, що здавалася монотонною і нецікавою – навпаки, буде надихати на творчість. Відтак спочатку треба розібратися в собі: визначити свої схильності, таланти і уподобання.

У старшокласників була можливість з’ясувати власні професійні здібності за допомогою комп’ютерних методик. Під час Марафону учні пройшли тестування, яке допомагає дослідити рівень технічного мислення, уваги, пам’яті та інших важливих якостей і рис характеру. За результатами тестувань всі бажаючі отримували індивідуальні професійні консультації.

Надійними партнерами служби зайнятості виступили роботодавці, які гостинно відчинили двері своїх підприємств, установ та організацій для молоді. Можливо саме завдяки таким щирим показовим відвідинам хтось із старшокласників повернеться до них у якості молодих спеціалістів, отримає досвід і продовжить важливу справу на користь собі та суспільству!

Так, фахівці Новопсковського районного центру зайнятості організували для старшокласників місцевої школи екскурсію до супермаркету. Знайомство з професіями сфери торгівлі розпочалося з історії їх виникнення. Учні також дізналися про вимоги, функціональні обов’язки та особистісні якості гарного продавця, побачили специфіку роботи магазину, переконалися, що професія продавця актуальна і затребувана завжди та скрізь.

Новоайдарським районним центром зайнятості для учнів двох сільських шкіл проведена професіографічна екскурсія до відділу поліції. Під час зустрічі дітям показали службові автомобілі, розповіли про забезпечення інспекторів та допомогли зрозуміти, що поліція – це не караючий орган, а правозахисний.

Луганський міський центр зайнятості запросив учнів Борівського навчально-виховного комплексу до обласного управління АТ «Ощадбанк» для знайомства з професіями банківської сфери. Діти побачили реальну роботу банку під час обслуговування клієнтів, побували у секторі обслуговування юридичних осіб, секторі операційного обслуговування та у відкритому просторі для обслуговування фізичних осіб. В ігровій формі учням розкрили історію банку, досягнення та успіхи установи, а також можливості створення кар‘єри у банку.

Учні з інших районів Луганщини під час марафону відвідали фермерські господарства, де побачили сучасну сільськогосподарську техніку; приміряли на себе захисні костюми у пожежно-рятувальній частині; ознайомилися з професіями перукарів та манікюрниць у салонах краси; побачили як проходять робочі будні лікарів у медичних закладах; дізналися які професії потрібні на вагоноремонтному заводі, наочно ознайомилися з професіями готельно-ресторанного бізнесу у закладах відпочинку та громадського харчування.

Найголовніше, що кожен учень міг отримати корисні поради та відповіді на запитання у реальних фахівців своєї справи, побачити звичайні умови роботи в тій чи іншій професії. Такий досвід неодмінно допоможе молоді створити достовірне уявлення про свою майбутню професію, зважити її переваги та недоліки.

Допомогли презентувати актуальні професії і навчальні заклади області. Відвідування ліцеїв, професійно-технічних училищ та закладів вищої освіти неабияк мотивує молодь до свідомого вибору майбутнього фаху. Наприклад, якщо молода людина побачить де і як вчать на електрогазозварника, машиніста, лаборанта або кухаря, порівняє матеріально-технічну навчальну базу, дізнається про цікаве студентське життя та умови проживання в гуртожитку – це також вплине на вибір навчального закладу. А правильно обрана спеціальність згодом стане важливим чинником попередження безробіття серед молоді.

Отже, два тижні Марафону актуальних професій позаду. Сподіваємося, що тепер молоді люди краще розуміють з чого починається професія їхньої мрії!