Задача вибору професійного шляху, безумовно, складно, цьому для її рішення необхідно врахувати багато даних, зокрема, свої інтереси, здібності, шляхи отримання професійної освіти, перспективи працевлаштування по отриманій спеціальності. Для цього необхідно отримати інформацію:

-про затребуваність кваліфікованих робочих та спеціалістів на ринку праці;

-про зміст праці представників професій, найбільш затребуваних на регіональному ринку праці;

-про різноманітні методи пошуку роботи та о техніці написання резюме;

-отримати рекомендації спеціалістів з питань професійного самовизначення;

-по можливості пройти профорієнтаційне тестування.

Запам’ятай: не буває поганих професій, головне – бути  затребуваним на ринку праці та мати можливість професійній самореалізації!

До вибору професії потрібно підходить серйозно та обдумано. Якщо професію обрати вірно,  то вона принесе не тільки моральну насолоду, а й матеріальний достаток. Зробити вірний вибір, означає найти професію, яка поєднує в собі 3 фактора:

1.Професія цікава та приваблива – «ХОЧУ». Це ті заняття, які Ти робиш з цікавістю та бажанням, з власної ініціативи (як у школі, та и поза шкільний час). Якщо вибрана справа подобається. То Ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію, і як наслідок, більше заробляти, користуючись авторитетом між колегами.

2.Професія має попит на ринку праці – «ТРЕБА». Ці знання о перспективних професіях, які користуються та будуть користуватися в найближчий час на ринку праці, і яка вірогідність працевлаштування з обраної професії.

3.Професія доступна та посильна – «МОЖУ». Це можливості людини: його здатності, стан здоров’я, рівень знань та вмінь. Наприклад, я в яких то справах Ти більш успішне, довго можеш займатися цією справою не втомлюючись, а в других – навпаки, швидко починаєш нервувати, злитися та в підсумку у Тебе нічого не виходить.

Займай активну позицію у виборі професійного шляху, зважуй кожний крок, зроблений у професійному самовизначенні і тоді Ти будеш впевнений, що зробив усе для того, щоб обрана професія приносила Тобі задоволення, була цікава на протязі усього життя. Бо професіонал – це, у першу чергу, той, хто захоплено працю та постійно вдосконалює свою майстерність. А це вже заслуговує повагу зі сторони роботодавців и бажання утримати таких спеціалістів.

При виборі професії Тобі потрібно врахувати та не допускати помилок, які здійснюють випускники, плануючи свій професійний шлях.

1.Вибір професії за компанію. Це буває у тому випадку, якщо Ти вибираєш професію, навчальний заклад по прикладу своїх друзів. Потрібно розуміти, що професія, яку вибирає Твій товариш, може зовсім не підходити Тобі. Спочатку розберись у своїх інтересах, схильностях, здібностях, «примір» обрану професію на себе, а потім приймай рішення.

2.Вибір престижної професії. У наші дні найбільш престижними у молоді вважаються професії, які зв’язані з бізнесом, фінансами, управлінням. Однак, по-перше, мода та престижність оманлива і непостійна, по-других, ринок праці і так вже перенасичений «модними» спеціалістами. Дотримуючись тільки цій ознаки часто приводить к розчаруванню у вибраному виді діяльності. А у професіях «непрестижних» в уяві молоді, але важливих та необхідних для суспільства, Ти зміг би проявити свої здібності та добитися успіху.

3.Вибір любої високооплачуваної професії. Недостатньо просто отримати професію, щоб потім багато заробляти. Для цього потрібні ще і знання, досвід та бажання робити. Якщо людина байдужий до професії, то йому дуже важко заставити себе багато та сумлінно робити, підвищувати свій професіоналізм, а без цього не буде хорошої заробітної плати.

4.Ототожнення професії з конкретною людиною. Наприклад, Тобі дуже подобається знайомий, інженер за спеціальністю і Ти приймаєш рішення стати інженером та бути таким же, як знайомий. Такий вибір не завжди вдалий. Підставою для вибору має бути зіставлення своїх можливостей с вимогами до професії, а не особиста симпатія до людини, яка представляє цю професію.

Рішення про вибір професії потрібно приймати самому. Не можна дозволяти друзям та родичам давити на вибір та приймати за себе рішення. Але їх думку потрібно приймати до відома як варіанти вибору та уважно вивчати кожний окремо.

Не захоплюйтесь зовнішньою стороною професії. У кожної професії є як переваги, так і недоліки. Намагайся передбачити усю плюси та мінуси свого професійного вибору.

Чим більше будеш обізнаний про професії, тим більше можеш бути впевнений у тому, що передбачив усі наслідки того чи іншого професійного вибору.

Професію потрібно вибирати з урахуванням своїх здібностей, схильностей, інтересів, талантів та бажань.

При виборі професії потрібно враховувати ситуацію на ринку праці.