Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків – це професія, при якій учень здобуває знання та навички роботи за декількома напрямами.
Історія професії. Це дуже молода професія, яка актуальна в наш час. Вона включає в себе такі вже відомі професії як маляр, штукатур, бетоняр, сантехнік, електромонтажник, тесляр, газозварник. Раніше для виконання заданого обсягу робіт необхідна була бригада робітників, яка почергово виконувала цю нелегку роботу. Та час іде, все розвивається, і на ринку праці необхідні нові кваліфіковані, всебічно розвинені робітники, які після здобуття професії можуть швидко, красиво та якісно виконати завдання, над яким раніше працювала бригада.
Характер роботи. Здійснює технічне обслуговування і ремонт будинків і споруд з виконанням усіх видів ремонтно-будівельних робіт (бетонних, штукатурних, малярних, шпалерних, теслярських, столярних тощо).
Виконує роботи з технічного обслуговування і ремонту систем центрального опалення, водопостачання, каналізації, газопостачання, водостоків, вентиляції, кондиціювання повітря, електричних мереж та іншого обладнання з виконанням слюсарних і паяльних робіт.
Бере участь у періодичному огляді технічного стану будинків і будівель, які обслуговує, обладнання і механізмів.
Здійснює монтаж, демонтаж і поточний ремонт електричних мереж та електрообладнання з виконанням електротехнічних робіт.
Організовує і бере участь у роботах з сезонної підготовки будівель, споруд, обладнання та механізмів.
Усуває пошкодження, несправності і виконує інші роботи за заявками керівництва підприємства.
Умови роботи. Професійна діяльність робітника з комплексного обслуговування й ремонту будинків належить до фізичної праці середнього навантаження і напруження. Обмежень щодо статі і віку професія не має. Ремонтні роботи виконуються в різних кліматичних зонах. Робітники працюють як усередині приміщень, так і на відкритому повітрі та на висоті.
Ринок праці. Працюють в житловому та комунальному господарстві населених пунктів, ремонтно-будівельному виробництві.
Вимоги до індивідуальних психологічних особливостей. Хороший зір з правильним кольоровідчуттям, чітка координація руху рук (кистей і пальців), добре розвинуті просторове, аналітичне, логічне та конструктивне мислення; охайність, стриманість, самоконтроль; уважність, пам'ять, розвинене просторове уявлення.
Навчання. Отримати професію робітника з комплексного обслуговування та ремонту будинків можливо за допомогою Державної служби зайнятості. Три центра професійно-технічної освіти ДСЗ за п’ять місяців навчать бути майстром свого діла, а саме:
- Донецький ЦПТО (м. Краматорськ);
- Лугаснький ЦПТО (м. Сєвєродонецьк);
- Одеський ЦПТО.
Перспективи. Потреба у працівниках цієї професії постійна і має тенденцію до зростання як у державних, так і в приватних та комерційних структурах. У переважній більшості регіонів України робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків без особливих ускладнень знаходить роботу в будівельних організаціях, в домобудівних комбінатах, ремонтних та житлобудівних управліннях тощо.
Розмір заробітку робітника з комплексного обслуговування й ремонту будинків залежить від його кваліфікації, складності виконуваної роботи, форми власності та спеціалізації підприємства, організації, установи, де він працює.