Зрозуміло, що усвідомлений вибір майбутньої професії впливає на подальше життя людини, визначає успішність її самореалізації. І саме профорієнтація відіграє тут важливу роль. Саме тому, поряд з батьками та вчителями, допомогти юнакам і дівчатам розібратися у різноманітті професій та зробити правильний свідомий вибір допомагають фахівці з профорієнтації служби зайнятості.

Вже третій рік поспіль для Луганської служби зайнятості залишається актуальним проведення традиційних профорієнтаційних квестів «Зустріч з професією» з учнівською молоддю.

На сьогодні для більшості учнів проблемним є здійснення логічних операцій, засвоєння великого обсягу інформації, яка, на їхню думку, не завжди їм потрібна. Упровадження інноваційних технологій та методик навчання і виховання сприяє різнобічному розвитку школярів, зацікавленості учнів. Однією з таких методик, яка вчить знаходити необхідну інформацію, піддавати її аналізу, систематизувати та вирішувати поставлені задачі є квест.

Тож, для ознайомлення школярів з алгоритмом вибору професій та розширення знань про професійний світ – з жовтня розпочато проведення серії профорієнтаційних квест-ігор, що триватиме до кінця поточного року.

Квест дозволяє розвивати активне пізнання, сприяє розвитку мислення, допомагає долати проблеми та труднощі, а саме: вирішити, розплутати, придумати, уміти застосовувати свої знання на практиці у нестандартних ситуаціях, тобто актуалізувати знання, вчить мислити логічно, розвиває інтерактивні здібності.

Під час проходження квестів учням доводиться розгадувати шифри, ребуси, кросворди, розв’язувати квадрат. Кожне наступне завдання квестів є неможливим без розшифрованої попередньої підказки. У ході гри учні дізнаються про професійно-важливі якості, властиві людям різних професій, розширюють знання про професійний світ та ознайомлюються з факторами, що впливають на вибір професії.

Так, квест-гра, проведена Лисичанським міським центром зайнятості для учнів 9 класів, дала можливість дітям більш детально вивчити світ професій, уявити себе в цьому світі.

Діти перед стартом отримали від фахівця центру зайнятості маршрутні листи з чітко визначеними завданнями та умовами проведення гри. На кожному етапі учнів чекали цікаві конкурси та вікторини.

Станція "Вулкан" перевірила обізнаність учнів з професіями на ринку праці, допомогла з'ясувати, які професії найбільш потрібні сьогодні Україні.

Станція "Калейдоскоп професій" сприяла віртуальному зануренню учнів у різноманітні професії. Експедитори станції провели бліц - опитування учнів, яке мало на меті визначити відповідність обраного профілю навчання учнів їх професійним схильностям та уподобанням.

Станція "Хутір "Помагайко" нагадала учням, що українці - це найспівучіша нація, тому праця завжди супроводжується піснею. Учасники змагань повинні були відгадати назву пісні та виконати її.

На станції "KidsWill" презентували учасникам місто, в якому кожна дитина могла спробувати себе у світі дорослих, отримати задоволення від професій і зрозуміти, на вивчення яких предметів у школі треба звернути увагу.

Головним підсумком проведеної квест-гри була допомога учням у визначенні: ким бути, як далі будувати свою освітню траєкторію. Як добре, коли у людини є можливість вибрати собі професію не з потреби, а відповідно до душевних схильностей.

З метою сприяння підвищення мотивації до пошукової творчої діяльності з питань вибору та орієнтацію на робітничі професії, які потрібні у рідному селі Красноріченської ЗОШ Кремінського району, в об’єднаній територіальній громаді був проведений профорієнтаційний квест «Обери професію».

Діти могли взяти участь у чотирьох локаціях, розроблених фахівцями центру: «Намалюй свою майбутню професію», «Обери професію», «Уяви себе у професійній ролі» та зоні експрес-тестування на провідну сферу діяльності.

Школярі швидко орієнтувалися в секторах, знаходили відповіді на поставлені завдання. Проте, важливо було не тільки знайти відповідь, але й змістовно висвітлити її.

Учні отримали потрібну інформацію про професії. Зрозуміли, що до вибору треба ставитися дуже відповідально. Якщо людина працює із задоволенням, то будь-яка професія знайде дуже важливе і особливе місце у великому «світі професій».

Учні 8-11 класів Новопсковського району на кожному етапі квесту мали можливість збільшити коло профорієнтаційних знань, визначити професії найбільш ймовірні для власного професійного майбутнього. Діти разом зі спеціалістами центру зайнятості розмірковували над стратегією вибору професії, і кожен учасник мав змогу скласти свій професійний план, спроектувати майбутнє, прорахувати алгоритм вибору професії. Школярі «приміряли на себе» професії токаря, тракториста, водія, продавця, кухаря. Занурилися в робочий день лікаря, вчителя, перукаря, зосереджуючи увагу не на «зовнішній обкладинці» професії, а на напруженому ритмі роботи, на рисах характеру, на вимогах, які висуває професія до людини.

Проведення таких заходів допомагає школярам відчути власну відповідальність перед вибором професії і усвідомити, що кожен з них у майбутньому обере для себе справу, яка буде приносити задоволення.

Слід зазначити, що сьогоднішній стан профорієнтації молоді значною мірою визначає, яке місце у недалекому майбутньому займатиме Україна на економічній карті світу. Тому прагнемо, щоб професійно-орієнтовані учні – майбутні професіонали своєї справи, змогли принести користь українському суспільству.